Mis on VPN ja kas mina vajan seda?

Teie Seadme Unikaalne Aadress Internetis

Teie seadmel ja igal teie kodus ühendatud vidinal on oma eriline aadress teie kohalikus võrgus. Seda nimetatakse IP (Interneti protokolli) aadressiks, ja see on umbes nagu maja number, mis aitab andmetel mööda tänavaid orienteeruda.

Sisu Pärimise Protsess

Kui te sirvite sisu, olgu see (näiteks mõni video youtubes või mõni muu veebileht) oma seadmel, saadetakse päring teie wifi ruuterile. See päring on nagu väike andme pakike, mille sisu ütleb ruutrile, milline seade midagi küsib, millist sisu tahetakse, ja muud sellist.

Andmete Tee Modemist Serverini

Teie wifi ruuteril on oma IP address. Wifi ruuter peidab teie kodu seadmete IP-aadresse andes teie päringutele uued IP-addressid, kuid mäletab, milline seade päringu tegi. Peale seda saadab ruuter andmepaketi teie modemile, mis on nagu  seade, mis ühendab teid välismaailmaga. Tänapäeval on modem tihti juba ruuteriga üks ja sama väike karp. Modem saadab paketi teieinterneti-teenusepakkuja lähimasse ühenduspunkti.

DNS Päringu Protsess

Teie Interneti-teenusepakkuja (ISP) uuendab paketti, andes sellele IP-aadressi nende võrgus. See aadress on nähtav tervele internetile ja annab teada, kus te asute. Teie otsitud sisu, olgu see fail või mõni muu asi, on kuskil maailma serveris. Selle serveri aadressi peab leidma ja sellega ühenduse looma, et sisu teieni tuua.

VPN – Teie Turvalise Interneti Kaitsja

Ettevõtetel võib olla mitu serverit üle maailma, ja nad kasutavad dünaamilisi nimeservereid, et ühendada teie kasutatav lihtne veebisaidi või rakenduse nimi mitme võimaliku serveri aadressiga ja leida teile kõige lähim. Seda nimetatakse DNS päringuks, ja teie ISP näeb ja salvestab selle protsessi kogu käiku.

Kuidas VPN Muudab Asju

Aga mida teie ISP tavaliselt ei näe? Kui päring jõuab õige serverini ja kui see server kasutab https-d (mida näitab aadressiribal olev lukuke), siis teie ja selle serveri vahel vahetatud andmed on krüpteeritud, ehk segamini aetud, et keegi keskel ei saaks neid lugeda. VPN ehk virtuaalne privaatvõrk tuleb siinkohal appi.

VPN – Turvalise Ühenduse Võlur

Olete registreerinud VPN-i ja seadnud selle tarkvara oma seadmesse. Kuidas see teie jaoks asju muudab? VPN krüpteerib teie andmed enne, kui need teie seadmest lahkuvad. Isegi kui need on segamini aetud, kui jõuavad teie wifi ruuterini, kannab teie ISP seda segamini olevat teavet enda serveriteni. Kuid järgmine ühenduspunkt on teie VPN-i serverivõrk. Siit edasi tegeleb VPN ülejäänud DNS päringu protsessiga, nagu varem, aga mõne erinevusega.

VPN Privaatsuse Kaitse

Teie VPN ei hoia logisid, millisele kohalikule IP-aadressile nad teid määrasid. See on peidetud serverile, millega te lõpuks ühendute. Selle asemel näeb veebisait või rakendus lihtsalt mõnda juhuslikku IP-aadressi ühelt teie VPN-i serverilt. Teie VPN ei hoia logisid ka sellest, milliseid saitidele te külastate või mida seal teete. Kogu tee teie seadmest sihtkohta on krüpteeritud, ja teie tegevust ei salvestata.

Kasulikud Stsenaariumid VPN-i Kasutamisel

Kõik teie andmed on krüpteeritud enne, kui need teie seadmest lahkuvad. See on eriti kasulik ebaturvalistes wifi-ühenduspunktides, näiteks reisides või kohvikus olles, kus võidakse üritada salaja teie andmeid pealt kuulata.

Privaatsus

Teie ISP näeb ainult segamini olevaid andmeid, kuid ei tea, milline sait või teenus neid päriselt kasutab. VPN aitab kaitsta teie privaatsust, vähendades ISP võimalusi koguda ja kasutada teie kohta käivat infot.

Blokeerimise Ületamine

VPN aitab ületada mõned riikide poolt kehtestatud sisu blokeerimise piirangud, võimaldades teil ligi pääseda erinevatele veebisaitidele ja teenustele. Kasutades VPN-i, saate valida, millise geograafilise asukohaga serverist internetiühendust võtate, aidates ületada asukohapiirangud.

Piirangud VPN-i Kasutamisel

Mõned piirangud siiski eksisteerivad. Näiteks, kui VPN salvestab logisid teie andmetest ja tegevusest, võib see teavet teie privaatsuse rikkumise korral sunniviisiliselt avaldada. Samuti võivad mõned riigid blokeerida VPN-ide kasutamise, mistõttu on oluline valida teenus, mis on võimeline sellistele takistustele vastu seisma.

Privaatsus versus Anonüümsus

Kasulik on mõista, et VPN-id ei pruugi anda täielikku anonüümsust, kuna teie tegevust võib siiski jälgida teie kontodega sisselogimisel jäetava logi või brauseri sõrmejälje kaudu. Sügava paketiinspekteerimise vastu võitlemiseks võib kasuks tulla uute käitumiste juurutamine, nagu näiteks “split tunneling”, mis võimaldab teil valida, milline liiklus läheb üle VPN-i ja milline mitte.

Järeldus

Üldiselt, kui mõni euro kuus võimaldab teil turvalisemalt internetis surfata, ületada geograafilisi piiranguid või lihtsalt säilitada privaatsust, võib VPN olla kasulik lisakiht teie online-kogemusele.